03 Apr 2026

Artemis II succesvol afgerond

Artemis II is in de nacht van 1 op 2 april om 00:35 uur (Nederlandse tijd) gelanceerd! De Space Launch System-raket van NASA steeg op vanaf het Kennedy Space Center in Florida. Het is de eerste bemande maanmissie sinds 1972.

Bij de Artemis II-missie vliegen er vier astronauten mee: Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Koch en Jeremy Hansen. De bemanning reist naar de maan, maakt een rondje en landt daarna weer op aarde. De astronauten landen tijdens deze missie dus nog niet op de maan.

Het doel van de missie is om het Space Launch System (SLS-raket) en het ruimtevaartuig Orion uitgebreid te testen. Zowel de raket als het ruimtevaartuig zijn gemaakt door de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.

Artemis II heeft ook een Europees en zelfs Nederlands tintje. Ruimtevaartorganisate ESA bouwde de European Service Module (ESM), die het ruimteschip Orion voorziet van voortstuwing, brandstof en alles wat de astronauten verder nodig hebben om hun verre reis naar de maan te overleven. De zonnepanelen van de ESM werden zelfs ontwikkeld door Airbus Nederland in Leiden.

Baan om aarde verlaten

In de nacht van 2 op 3 april heeft de Orion-capsule de baan om de aarde verlaten. De astronauten zijn vanaf dat punt echt op weg naar de maan. De missie is daarmee definitief begonnen en kan niet meer worden afgebroken.

Nieuw record

In de nacht van 6 op 7 april heeft Artemis II de achterkant van de maan bereikt. De crew vloog daarbij op 406.773 kilometer van de aarde. Dit is heel bijzonder want nooit eerder zijn mensen zo ver in de ruimte geweest. Toen de crew de achterkant van de maan bereikte, viel het bereik met de aarde voor 40 minuten weg. Dat was vooraf bekend. Tijdens de flyby zagen de astronauten ook de kant van de maan die wij vanaf de aarde niet kunnen zien.

Landing

In de nacht van 10 op 11 april is Artemis II veilig geland in de Stille Oceaan voor de kust van San Diego. De terugreis was spannend: de temperatuur liep op tot 2760 graden Celsius en tijdens de eerste Artemis-missie waren er nog problemen met het hitteschild van de Orion-capsule. Voor de terugkeer van Artemis II berekende NASA daarom een andere route. Dit keer verliep alles volgens planning. De astronauten zijn veilig en gezond teruggekeerd!

Het universum
in je inbox

Op de hoogte blijven van al het ruimtevaart nieuws?

Blijf op de hoogte van alles wat er speelt bij Space Expo. Ontvang het laatste nieuws, ontdek nieuwe tentoonstellingen en krijg als eerste updates over bijzondere activiteiten en evenementen. Zo haal je nog meer uit je volgende bezoek.